OMRÅDESPROFIL · 0181R026
Visa på kartanTelge-Snäckviken-Torekälla
Södertälje kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Barnfamiljer (21,7 %) hör till de lägsta i länet (länssnitt 34,5 %).
| Mått | Telge-Snäckviken-Torekälla | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 292 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 60,4 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 41,4 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 21,7 % | 34,5 % |
| Medelålder | 40,8 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Telge-Snäckviken-Torekälla
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna (S), med 31 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Socialdemokraterna: 31 %
- Sverigedemokraterna: 21 %
- Moderaterna: 19 %
- Vänsterpartiet: 9 %
- Kristdemokraterna: 6 %
- Miljöpartiet: 4 %
- Centerpartiet: 4 %
- Liberalerna: 3 %
- Övriga partier: 2 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 6 942Områdesmedian · kommunen 3 318↑
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 60,4Kommunsnitt 60,5↓
- Utrikes födda2025 · %
- 47,5Kommunsnitt 44,3↑
- Utländska medborgare2025 · %
- 22,1Kommunsnitt 17,0↑
- Medelålder2025 · år
- 40,8Kommunsnitt 40,0↑
- Barn 0–14 år2025 · %
- 13,3Kommunsnitt 17,4↓
- 65 år och äldre2025 · %
- 17,5Kommunsnitt 17,0↑
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 4 279,9Kommunsnitt 148,0↑
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 15,5Kommunsnitt 17,5↓
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 292Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 301↓
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 262Kommunsnitt (approx.) 267↓
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 75,1Kommunsnitt (approx.) 76,5↓
- Arbetslöshet2024 · %
- 9,7Kommunsnitt (approx.) 8,9↑
- Självförsörjning2024 · %
- 68,3Kommunsnitt (approx.) 69,2↓
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 3,2Kommunsnitt (approx.) 3,0↑
- Företagare2024 · %
- 5,2Kommunsnitt (approx.) 7,7↓
- Offentlig sektor2024 · %
- 19,0Kommunsnitt 20,0↓
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 41,4Kommunsnitt 40,3↑
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 21,7Kommunsnitt 32,5↓
- Ensamhushåll2025 · %
- 53,0Kommunsnitt 39,1↑
- Hyresrätt2025 · %
- 66,4Kommunsnitt 53,0↑
- Bostadsrätt2025 · %
- 31,4Kommunsnitt 22,5↑
- Äganderätt2025 · %
- 2,1Kommunsnitt 24,4↓
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 247,6Kommunsnitt 351,4↓
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 12,7Kommunsnitt (approx.) 12,7↓
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 3
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 3Kommunsnitt (approx.) 2↑
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 19Kommunsnitt (approx.) 18↑
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 71,6Kommunsnitt (approx.) 70,7↑
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Socialdemokraterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 32,38
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 58,9
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.