OMRÅDESPROFIL · 0181R004
Visa på kartanEnhörna-Ekeby
Södertälje kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Medelålder (44,9 år) hör till de högsta i länet (länssnitt 40,7 år).
| Mått | Enhörna-Ekeby | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 365 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 35,2 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 41,4 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 41,7 % | 34,5 % |
| Medelålder | 44,9 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Enhörna-Ekeby
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Sverigedemokraterna (SD), med 28 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Sverigedemokraterna: 28 %
- Socialdemokraterna: 27 %
- Moderaterna: 23 %
- Centerpartiet: 5 %
- Kristdemokraterna: 5 %
- Miljöpartiet: 4 %
- Liberalerna: 4 %
- Vänsterpartiet: 4 %
- Övriga partier: 0 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 1 125Områdesmedian · kommunen 3 318↓
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 35,2Kommunsnitt 60,5↓
- Utrikes födda2025 · %
- 22,9Kommunsnitt 44,3↓
- Utländska medborgare2025 · %
- 6,0Kommunsnitt 17,0↓
- Medelålder2025 · år
- 44,9Kommunsnitt 40,0↑
- Barn 0–14 år2025 · %
- 17,2Kommunsnitt 17,4↓
- 65 år och äldre2025 · %
- 24,4Kommunsnitt 17,0↑
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 46,5Kommunsnitt 148,0↓
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 6,0Kommunsnitt 17,5↓
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 365Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 301↑
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 319Kommunsnitt (approx.) 267↑
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 86,4Kommunsnitt (approx.) 76,5↑
- Arbetslöshet2024 · %
- 1,2Kommunsnitt (approx.) 8,9↓
- Självförsörjning2024 · %
- 82,8Kommunsnitt (approx.) 69,2↑
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 1,5Kommunsnitt (approx.) 3,0↓
- Företagare2024 · %
- 10,5Kommunsnitt (approx.) 7,7↑
- Offentlig sektor2024 · %
- 21,5Kommunsnitt 20,0↑
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 41,4Kommunsnitt 40,3↑
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 41,7Kommunsnitt 32,5↑
- Ensamhushåll2025 · %
- 25,4Kommunsnitt 39,1↓
- Hyresrätt2025 · %
- 11,5Kommunsnitt 53,0↓
- Bostadsrätt2025 · %
- 0,0Kommunsnitt 22,5↓
- Äganderätt2025 · %
- 88,5Kommunsnitt 24,4↑
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 522,7Kommunsnitt 351,4↑
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 4,5Kommunsnitt (approx.) 12,7↓
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 4
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- SaknasKommunsnitt (approx.) 2
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 3Kommunsnitt (approx.) 18↓
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 87,7Kommunsnitt (approx.) 70,7↑
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Sverigedemokraterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 32,38
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 58,9
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.