OMRÅDESPROFIL · 0181R024
Visa på kartanSaltskog
Södertälje kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Utländsk bakgrund (74,0 %) hör till de högsta i länet (länssnitt 35,5 %). Median ekonomisk standard (275 tkr) hör till de lägsta i länet (länssnitt 386 tkr).
| Mått | Saltskog | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 275 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 74,0 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 41,8 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 38,8 % | 34,5 % |
| Medelålder | 36,6 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Saltskog
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna (S), med 30 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Socialdemokraterna: 30 %
- Sverigedemokraterna: 25 %
- Moderaterna: 18 %
- Vänsterpartiet: 10 %
- Kristdemokraterna: 7 %
- Liberalerna: 3 %
- Centerpartiet: 3 %
- Miljöpartiet: 2 %
- Övriga partier: 2 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 3 753Områdesmedian · kommunen 3 318↑
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 74,0Kommunsnitt 60,5↑
- Utrikes födda2025 · %
- 56,3Kommunsnitt 44,3↑
- Utländska medborgare2025 · %
- 29,0Kommunsnitt 17,0↑
- Medelålder2025 · år
- 36,6Kommunsnitt 40,0↓
- Barn 0–14 år2025 · %
- 19,3Kommunsnitt 17,4↑
- 65 år och äldre2025 · %
- 11,5Kommunsnitt 17,0↓
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 5 024,1Kommunsnitt 148,0↑
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 17,3Kommunsnitt 17,5↓
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 275Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 301↓
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 267Kommunsnitt (approx.) 267↓
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 75,2Kommunsnitt (approx.) 76,5↓
- Arbetslöshet2024 · %
- 10,0Kommunsnitt (approx.) 8,9↑
- Självförsörjning2024 · %
- 67,8Kommunsnitt (approx.) 69,2↓
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 3,9Kommunsnitt (approx.) 3,0↑
- Företagare2024 · %
- 3,8Kommunsnitt (approx.) 7,7↓
- Offentlig sektor2024 · %
- 17,5Kommunsnitt 20,0↓
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 41,8Kommunsnitt 40,3↑
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 38,8Kommunsnitt 32,5↑
- Ensamhushåll2025 · %
- 35,1Kommunsnitt 39,1↓
- Hyresrätt2025 · %
- 92,0Kommunsnitt 53,0↑
- Bostadsrätt2025 · %
- 0,0Kommunsnitt 22,5↓
- Äganderätt2025 · %
- 8,0Kommunsnitt 24,4↓
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 276,8Kommunsnitt 351,4↓
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 13,9Kommunsnitt (approx.) 12,7↑
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 3
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 3Kommunsnitt (approx.) 2↑
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 20Kommunsnitt (approx.) 18↑
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 67,2Kommunsnitt (approx.) 70,7↓
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Socialdemokraterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 32,38
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 58,9
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.