OMRÅDESPROFIL · 0181R009

Glasberga

Södertälje kommun · RegSO 2025

Visa på kartan

Jämfört med Stockholms län

Barnfamiljer (65,0 %) hör till de högsta i länet (länssnitt 34,5 %). Medelålder (29,6 år) hör till de lägsta i länet (länssnitt 40,7 år).

MåttGlasbergaLänssnitt
Median ekonomisk standard332 tkr386 tkr
Utländsk bakgrund75,3 %35,5 %
Eftergymnasial utbildning51,8 %54,6 %
Barnfamiljer65,0 %34,5 %
Medelålder29,6 år40,7 år

Valresultat 2022 och största parti i Glasberga

Största parti i riksdagsvalet 2022 var Moderaterna (M), med 35 % av de arealviktade valdagsrösterna.

Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.

  • Moderaterna: 35 %
  • Kristdemokraterna: 23 %
  • Socialdemokraterna: 16 %
  • Sverigedemokraterna: 14 %
  • Vänsterpartiet: 4 %
  • Liberalerna: 4 %
  • Centerpartiet: 3 %
  • Miljöpartiet: 1 %
  • Övriga partier: 1 %
Se största parti per område i hela länet →

Befolkning

Folkmängd2025 · inv.
3 318Områdesmedian · kommunen 3 318≈
Utländsk bakgrund2025 · %
75,3Kommunsnitt 60,5↑
Utrikes födda2025 · %
39,3Kommunsnitt 44,3↓
Utländska medborgare2025 · %
4,8Kommunsnitt 17,0↓
Medelålder2025 · år
29,6Kommunsnitt 40,0↓
Barn 0–14 år2025 · %
30,9Kommunsnitt 17,4↑
65 år och äldre2025 · %
5,5Kommunsnitt 17,0↓
Befolkningstäthet2025 · inv/km²
869,7Kommunsnitt 148,0↑
Flykting/skydd (grund)2025 · %
22,5Kommunsnitt 17,5↑

Ekonomi & arbete

Median ekonomisk standard2024 · tkr
332Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 301↑
Medellöneinkomst2024 · tkr
343Kommunsnitt (approx.) 267↑
Sysselsättningsgrad2024 · %
84,8Kommunsnitt (approx.) 76,5↑
Arbetslöshet2024 · %
6,2Kommunsnitt (approx.) 8,9↓
Självförsörjning2024 · %
77,2Kommunsnitt (approx.) 69,2↑
Långtidsarbetslöshet2024 · %
2,8Kommunsnitt (approx.) 3,0↓
Företagare2024 · %
12,3Kommunsnitt (approx.) 7,7↑
Offentlig sektor2024 · %
23,3Kommunsnitt 20,0↑

Utbildning

Eftergymnasial utbildning2025 · %
51,8Kommunsnitt 40,3↑

Boende

Hushåll med barn2025 · %
65,0Kommunsnitt 32,5↑
Ensamhushåll2025 · %
16,8Kommunsnitt 39,1↓
Hyresrätt2025 · %
10,0Kommunsnitt 53,0↓
Bostadsrätt2025 · %
44,9Kommunsnitt 22,5↑
Äganderätt2025 · %
45,1Kommunsnitt 24,4↑
Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
365,6Kommunsnitt 351,4↑

Socioekonomi & kontext

Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
8,6Kommunsnitt (approx.) 12,7↓
Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
4
Ekonomiskt bistånd2024 · %
0Kommunsnitt (approx.) 2↓
Låg ekonomisk standard2024 · %
8Kommunsnitt (approx.) 18↓

Val

Valdeltagande 20222022 · %
63,7Kommunsnitt (approx.) 70,7↓
Största parti 20222022 · Index / kategori
Moderaterna

Kommunvärden

KommunalskattKommun2026 · %
32,38
Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
58,9

Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.

Fler områden i Södertälje