OMRÅDESPROFIL · 0181R007
Visa på kartanGeneta norra-Bårsta västra
Södertälje kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Median ekonomisk standard (224 tkr) hör till de lägsta i länet (länssnitt 386 tkr). Utländsk bakgrund (89,0 %) hör till de högsta i länet (länssnitt 35,5 %).
| Mått | Geneta norra-Bårsta västra | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 224 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 89,0 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 31,0 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 35,2 % | 34,5 % |
| Medelålder | 39,9 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Geneta norra-Bårsta västra
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna (S), med 31 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Socialdemokraterna: 31 %
- Moderaterna: 19 %
- Sverigedemokraterna: 16 %
- Kristdemokraterna: 15 %
- Vänsterpartiet: 9 %
- Liberalerna: 4 %
- Centerpartiet: 2 %
- Övriga partier: 2 %
- Miljöpartiet: 2 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 4 161Områdesmedian · kommunen 3 318↑
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 89,0Kommunsnitt 60,5↑
- Utrikes födda2025 · %
- 68,7Kommunsnitt 44,3↑
- Utländska medborgare2025 · %
- 25,5Kommunsnitt 17,0↑
- Medelålder2025 · år
- 39,9Kommunsnitt 40,0↓
- Barn 0–14 år2025 · %
- 17,5Kommunsnitt 17,4↑
- 65 år och äldre2025 · %
- 17,8Kommunsnitt 17,0↑
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 3 962,9Kommunsnitt 148,0↑
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 33,6Kommunsnitt 17,5↑
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 225Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 301↓
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 180Kommunsnitt (approx.) 267↓
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 65,8Kommunsnitt (approx.) 76,5↓
- Arbetslöshet2024 · %
- 17,2Kommunsnitt (approx.) 8,9↑
- Självförsörjning2024 · %
- 54,7Kommunsnitt (approx.) 69,2↓
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 5,3Kommunsnitt (approx.) 3,0↑
- Företagare2024 · %
- 7,1Kommunsnitt (approx.) 7,7↓
- Offentlig sektor2024 · %
- 18,2Kommunsnitt 20,0↓
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 31,0Kommunsnitt 40,3↓
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 35,2Kommunsnitt 32,5↑
- Ensamhushåll2025 · %
- 36,2Kommunsnitt 39,1↓
- Hyresrätt2025 · %
- 93,0Kommunsnitt 53,0↑
- Bostadsrätt2025 · %
- 0,0Kommunsnitt 22,5↓
- Äganderätt2025 · %
- 7,0Kommunsnitt 24,4↓
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 257,6Kommunsnitt 351,4↓
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 22,8Kommunsnitt (approx.) 12,7↑
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 1
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 4Kommunsnitt (approx.) 2↑
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 35Kommunsnitt (approx.) 18↑
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 55,0Kommunsnitt (approx.) 70,7↓
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Socialdemokraterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 32,38
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 58,9
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.