OMRÅDESPROFIL · 0139R009
Visa på kartanUpplands-Bro norra omland
Upplands-Bro kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Eftergymnasial utbildning (33,0 %) hör till de lägsta i länet (länssnitt 54,6 %). Medelålder (44,5 år) hör till de högsta i länet (länssnitt 40,7 år).
| Mått | Upplands-Bro norra omland | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 383 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 18,1 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 33,0 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 28,5 % | 34,5 % |
| Medelålder | 44,5 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Upplands-Bro norra omland
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Sverigedemokraterna (SD), med 36 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Sverigedemokraterna: 36 %
- Moderaterna: 22 %
- Socialdemokraterna: 20 %
- Kristdemokraterna: 6 %
- Centerpartiet: 4 %
- Liberalerna: 4 %
- Vänsterpartiet: 3 %
- Miljöpartiet: 3 %
- Övriga partier: 2 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 1 780Områdesmedian · kommunen 3 192↓
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 18,1Kommunsnitt 47,5↓
- Utrikes födda2025 · %
- 13,9Kommunsnitt 34,6↓
- Utländska medborgare2025 · %
- 5,9Kommunsnitt 15,1↓
- Medelålder2025 · år
- 44,5Kommunsnitt 38,1↑
- Barn 0–14 år2025 · %
- 14,5Kommunsnitt 20,1↓
- 65 år och äldre2025 · %
- 22,1Kommunsnitt 15,1↑
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 19,3Kommunsnitt 102,5↓
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 1,1Kommunsnitt 11,7↓
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 383Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 324↑
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 313Kommunsnitt (approx.) 304↑
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 85,1Kommunsnitt (approx.) 80,6↑
- Arbetslöshet2024 · %
- 2,4Kommunsnitt (approx.) 6,4↓
- Självförsörjning2024 · %
- 81,3Kommunsnitt (approx.) 74,2↑
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 1,3Kommunsnitt (approx.) 2,6↓
- Företagare2024 · %
- 14,8Kommunsnitt (approx.) 8,2↑
- Offentlig sektor2024 · %
- 19,6Kommunsnitt 22,7↓
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 33,0Kommunsnitt 41,4↓
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 28,5Kommunsnitt 36,0↓
- Ensamhushåll2025 · %
- 33,3Kommunsnitt 35,5↓
- Hyresrätt2025 · %
- 2,2Kommunsnitt 37,3↓
- Bostadsrätt2025 · %
- 1,6Kommunsnitt 29,7↓
- Äganderätt2025 · %
- 96,3Kommunsnitt 32,9↑
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 634,8Kommunsnitt 367,2↑
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 7,0Kommunsnitt (approx.) 9,6↓
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 4
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 0Kommunsnitt (approx.) 2↓
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 7Kommunsnitt (approx.) 13↓
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 89,3Kommunsnitt (approx.) 82,4↑
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Sverigedemokraterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 31,73
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 68,1
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.