OMRÅDESPROFIL · 0139R007
Visa på kartanRosenängarna-Österhagen
Upplands-Bro kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Barnfamiljer (59,1 %) hör till de högsta i länet (länssnitt 34,5 %). Medelålder (33,5 år) hör till de lägsta i länet (länssnitt 40,7 år).
| Mått | Rosenängarna-Österhagen | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 384 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 42,6 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 52,3 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 59,1 % | 34,5 % |
| Medelålder | 33,5 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Rosenängarna-Österhagen
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna (S), med 26 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Socialdemokraterna: 26 %
- Sverigedemokraterna: 25 %
- Moderaterna: 24 %
- Kristdemokraterna: 6 %
- Centerpartiet: 5 %
- Vänsterpartiet: 5 %
- Liberalerna: 5 %
- Miljöpartiet: 3 %
- Övriga partier: 2 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 1 650Områdesmedian · kommunen 3 192↓
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 42,6Kommunsnitt 47,5↓
- Utrikes födda2025 · %
- 27,6Kommunsnitt 34,6↓
- Utländska medborgare2025 · %
- 7,4Kommunsnitt 15,1↓
- Medelålder2025 · år
- 33,5Kommunsnitt 38,1↓
- Barn 0–14 år2025 · %
- 24,0Kommunsnitt 20,1↑
- 65 år och äldre2025 · %
- 6,4Kommunsnitt 15,1↓
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 381,1Kommunsnitt 102,5↑
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 8,1Kommunsnitt 11,7↓
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 384Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 324↑
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 432Kommunsnitt (approx.) 304↑
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 84,1Kommunsnitt (approx.) 80,6↑
- Arbetslöshet2024 · %
- 4,5Kommunsnitt (approx.) 6,4↓
- Självförsörjning2024 · %
- 80,1Kommunsnitt (approx.) 74,2↑
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 2,0Kommunsnitt (approx.) 2,6↓
- Företagare2024 · %
- 10,3Kommunsnitt (approx.) 8,2↑
- Offentlig sektor2024 · %
- 23,7Kommunsnitt 22,7↑
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 52,3Kommunsnitt 41,4↑
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 59,1Kommunsnitt 36,0↑
- Ensamhushåll2025 · %
- 19,8Kommunsnitt 35,5↓
- Hyresrätt2025 · %
- 4,1Kommunsnitt 37,3↓
- Bostadsrätt2025 · %
- 30,4Kommunsnitt 29,7↑
- Äganderätt2025 · %
- 65,5Kommunsnitt 32,9↑
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 410,3Kommunsnitt 367,2↑
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 4,8Kommunsnitt (approx.) 9,6↓
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 4
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 0Kommunsnitt (approx.) 2↓
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 4Kommunsnitt (approx.) 13↓
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 83,2Kommunsnitt (approx.) 82,4↑
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Socialdemokraterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 31,73
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 68,1
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.