OMRÅDESPROFIL · 0139R002
Visa på kartanCentrala Bro
Upplands-Bro kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Median ekonomisk standard (243 tkr) hör till de lägsta i länet (länssnitt 386 tkr). Eftergymnasial utbildning (31,0 %) hör till de lägsta i länet (länssnitt 54,6 %).
| Mått | Centrala Bro | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 243 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 72,9 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 31,0 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 37,3 % | 34,5 % |
| Medelålder | 35,7 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Centrala Bro
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna (S), med 35 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Socialdemokraterna: 35 %
- Sverigedemokraterna: 22 %
- Vänsterpartiet: 15 %
- Moderaterna: 12 %
- Kristdemokraterna: 5 %
- Centerpartiet: 3 %
- Övriga partier: 3 %
- Miljöpartiet: 3 %
- Liberalerna: 2 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 4 694Områdesmedian · kommunen 3 192↑
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 72,9Kommunsnitt 47,5↑
- Utrikes födda2025 · %
- 53,2Kommunsnitt 34,6↑
- Utländska medborgare2025 · %
- 24,7Kommunsnitt 15,1↑
- Medelålder2025 · år
- 35,7Kommunsnitt 38,1↓
- Barn 0–14 år2025 · %
- 22,2Kommunsnitt 20,1↑
- 65 år och äldre2025 · %
- 11,8Kommunsnitt 15,1↓
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 5 358,4Kommunsnitt 102,5↑
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 21,8Kommunsnitt 11,7↑
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 243Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 324↓
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 227Kommunsnitt (approx.) 304↓
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 71,1Kommunsnitt (approx.) 80,6↓
- Arbetslöshet2024 · %
- 11,7Kommunsnitt (approx.) 6,4↑
- Självförsörjning2024 · %
- 59,6Kommunsnitt (approx.) 74,2↓
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 5,3Kommunsnitt (approx.) 2,6↑
- Företagare2024 · %
- 5,5Kommunsnitt (approx.) 8,2↓
- Offentlig sektor2024 · %
- 22,4Kommunsnitt 22,7↓
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 31,0Kommunsnitt 41,4↓
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 37,3Kommunsnitt 36,0↑
- Ensamhushåll2025 · %
- 37,1Kommunsnitt 35,5↑
- Hyresrätt2025 · %
- 75,0Kommunsnitt 37,3↑
- Bostadsrätt2025 · %
- 18,0Kommunsnitt 29,7↓
- Äganderätt2025 · %
- 7,0Kommunsnitt 32,9↓
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 246,5Kommunsnitt 367,2↓
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 18,8Kommunsnitt (approx.) 9,6↑
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 2
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 4Kommunsnitt (approx.) 2↑
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 29Kommunsnitt (approx.) 13↑
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 69,2Kommunsnitt (approx.) 82,4↓
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Socialdemokraterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 31,73
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 68,1
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.