OMRÅDESPROFIL · 0125R010
Visa på kartanVästra Sandudden-Lundhagen-Skärvik
Ekerö kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Utländsk bakgrund (10,6 %) hör till de lägsta i länet (länssnitt 35,5 %). Barnfamiljer (58,8 %) hör till de högsta i länet (länssnitt 34,5 %).
| Mått | Västra Sandudden-Lundhagen-Skärvik | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 506 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 10,6 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 71,9 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 58,8 % | 34,5 % |
| Medelålder | 39,0 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Västra Sandudden-Lundhagen-Skärvik
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Moderaterna (M), med 34 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Moderaterna: 34 %
- Socialdemokraterna: 19 %
- Sverigedemokraterna: 13 %
- Centerpartiet: 13 %
- Liberalerna: 8 %
- Kristdemokraterna: 6 %
- Miljöpartiet: 6 %
- Vänsterpartiet: 1 %
- Övriga partier: 1 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 2 963Områdesmedian · kommunen 2 450↑
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 10,6Kommunsnitt 17,5↓
- Utrikes födda2025 · %
- 7,5Kommunsnitt 13,8↓
- Utländska medborgare2025 · %
- 1,6Kommunsnitt 5,9↓
- Medelålder2025 · år
- 39,0Kommunsnitt 41,1↓
- Barn 0–14 år2025 · %
- 22,9Kommunsnitt 20,1↑
- 65 år och äldre2025 · %
- 14,9Kommunsnitt 19,0↓
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 773,0Kommunsnitt 75,7↑
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 1,0Kommunsnitt 3,2↓
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 506Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 413↑
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 562Kommunsnitt (approx.) 424↑
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 88,3Kommunsnitt (approx.) 84,3↑
- Arbetslöshet2024 · %
- 1,6Kommunsnitt (approx.) 3,0↓
- Självförsörjning2024 · %
- 88,8Kommunsnitt (approx.) 81,7↑
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 0,6Kommunsnitt (approx.) 1,2↓
- Företagare2024 · %
- 13,3Kommunsnitt (approx.) 14,7↓
- Offentlig sektor2024 · %
- 20,4Kommunsnitt 21,5↓
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 71,9Kommunsnitt 54,6↑
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 58,8Kommunsnitt 42,4↑
- Ensamhushåll2025 · %
- 13,8Kommunsnitt 27,7↓
- Hyresrätt2025 · %
- 0,8Kommunsnitt 15,8↓
- Bostadsrätt2025 · %
- 11,0Kommunsnitt 13,8↓
- Äganderätt2025 · %
- 88,2Kommunsnitt 70,4↑
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 405,7Kommunsnitt 426,8↓
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 1,9Kommunsnitt (approx.) 5,1↓
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 5
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 0Kommunsnitt (approx.) 1↓
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 2Kommunsnitt (approx.) 6↓
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 95,8Kommunsnitt (approx.) 91,7↑
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Moderaterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 31,45
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 90,3
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.