OMRÅDESPROFIL · 0125R007
Visa på kartanStenhamra
Ekerö kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Utländsk bakgrund (16,1 %) hör till de lägsta i länet (länssnitt 35,5 %).
| Mått | Stenhamra | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 383 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 16,1 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 47,9 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 42,2 % | 34,5 % |
| Medelålder | 41,4 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Stenhamra
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna (S), med 24 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Socialdemokraterna: 24 %
- Sverigedemokraterna: 24 %
- Moderaterna: 23 %
- Centerpartiet: 8 %
- Kristdemokraterna: 6 %
- Liberalerna: 5 %
- Miljöpartiet: 5 %
- Vänsterpartiet: 4 %
- Övriga partier: 1 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 3 677Områdesmedian · kommunen 2 450↑
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 16,1Kommunsnitt 17,5↓
- Utrikes födda2025 · %
- 12,5Kommunsnitt 13,8↓
- Utländska medborgare2025 · %
- 4,4Kommunsnitt 5,9↓
- Medelålder2025 · år
- 41,4Kommunsnitt 41,1↑
- Barn 0–14 år2025 · %
- 20,0Kommunsnitt 20,1↓
- 65 år och äldre2025 · %
- 20,6Kommunsnitt 19,0↑
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 412,1Kommunsnitt 75,7↑
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 2,3Kommunsnitt 3,2↓
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 383Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 413↓
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 352Kommunsnitt (approx.) 424↓
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 85,8Kommunsnitt (approx.) 84,3↑
- Arbetslöshet2024 · %
- 2,3Kommunsnitt (approx.) 3,0↓
- Självförsörjning2024 · %
- 82,9Kommunsnitt (approx.) 81,7↑
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 1,3Kommunsnitt (approx.) 1,2↑
- Företagare2024 · %
- 12,1Kommunsnitt (approx.) 14,7↓
- Offentlig sektor2024 · %
- 24,1Kommunsnitt 21,5↑
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 47,9Kommunsnitt 54,6↓
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 42,2Kommunsnitt 42,4↓
- Ensamhushåll2025 · %
- 27,2Kommunsnitt 27,7↓
- Hyresrätt2025 · %
- 20,0Kommunsnitt 15,8↑
- Bostadsrätt2025 · %
- 8,9Kommunsnitt 13,8↓
- Äganderätt2025 · %
- 71,1Kommunsnitt 70,4↑
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 429,7Kommunsnitt 426,8↑
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 4,3Kommunsnitt (approx.) 5,1↓
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 4
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 1Kommunsnitt (approx.) 1↓
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 4Kommunsnitt (approx.) 6↓
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 91,4Kommunsnitt (approx.) 91,7↓
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Socialdemokraterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 31,45
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 90,3
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.