OMRÅDESPROFIL · 0125R006
Visa på kartanLovön
Ekerö kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Medelålder (45,1 år) hör till de högsta i länet (länssnitt 40,7 år).
| Mått | Lovön | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 440 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 17,5 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 64,0 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 31,1 % | 34,5 % |
| Medelålder | 45,1 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Lovön
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Moderaterna (M), med 24 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Moderaterna: 24 %
- Socialdemokraterna: 21 %
- Sverigedemokraterna: 15 %
- Centerpartiet: 11 %
- Miljöpartiet: 11 %
- Liberalerna: 9 %
- Kristdemokraterna: 5 %
- Vänsterpartiet: 4 %
- Övriga partier: 2 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 986Områdesmedian · kommunen 2 450↓
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 17,5Kommunsnitt 17,5↑
- Utrikes födda2025 · %
- 13,5Kommunsnitt 13,8↓
- Utländska medborgare2025 · %
- 5,4Kommunsnitt 5,9↓
- Medelålder2025 · år
- 45,1Kommunsnitt 41,1↑
- Barn 0–14 år2025 · %
- 16,3Kommunsnitt 20,1↓
- 65 år och äldre2025 · %
- 24,3Kommunsnitt 19,0↑
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 21,5Kommunsnitt 75,7↓
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 1,9Kommunsnitt 3,2↓
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 440Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 413↑
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 394Kommunsnitt (approx.) 424↓
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 78,1Kommunsnitt (approx.) 84,3↓
- Arbetslöshet2024 · %
- 4,0Kommunsnitt (approx.) 3,0↑
- Självförsörjning2024 · %
- 76,7Kommunsnitt (approx.) 81,7↓
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 2,5Kommunsnitt (approx.) 1,2↑
- Företagare2024 · %
- 18,6Kommunsnitt (approx.) 14,7↑
- Offentlig sektor2024 · %
- 18,1Kommunsnitt 21,5↓
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 64,0Kommunsnitt 54,6↑
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 31,1Kommunsnitt 42,4↓
- Ensamhushåll2025 · %
- 35,9Kommunsnitt 27,7↑
- Hyresrätt2025 · %
- 47,9Kommunsnitt 15,8↑
- Bostadsrätt2025 · %
- 9,7Kommunsnitt 13,8↓
- Äganderätt2025 · %
- 42,4Kommunsnitt 70,4↓
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 457,4Kommunsnitt 426,8↑
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 4,7Kommunsnitt (approx.) 5,1↓
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 4
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- SaknasKommunsnitt (approx.) 1
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 6Kommunsnitt (approx.) 6↑
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 91,2Kommunsnitt (approx.) 91,7↓
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Moderaterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 31,45
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 90,3
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.