OMRÅDESPROFIL · 0127R012
Visa på kartanSlagsta
Botkyrka kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Utländsk bakgrund (75,2 %) hör till de högsta i länet (länssnitt 35,5 %). Barnfamiljer (48,1 %) hör till de högsta i länet (länssnitt 34,5 %).
| Mått | Slagsta | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 320 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 75,2 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 36,8 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 48,1 % | 34,5 % |
| Medelålder | 39,6 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Slagsta
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna (S), med 30 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Socialdemokraterna: 30 %
- Kristdemokraterna: 18 %
- Moderaterna: 17 %
- Sverigedemokraterna: 16 %
- Vänsterpartiet: 10 %
- Centerpartiet: 3 %
- Övriga partier: 3 %
- Liberalerna: 2 %
- Miljöpartiet: 1 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 4 397Områdesmedian · kommunen 4 801↓
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 75,2Kommunsnitt 63,0↑
- Utrikes födda2025 · %
- 44,3Kommunsnitt 44,5↓
- Utländska medborgare2025 · %
- 7,7Kommunsnitt 16,4↓
- Medelålder2025 · år
- 39,6Kommunsnitt 38,9↑
- Barn 0–14 år2025 · %
- 18,5Kommunsnitt 18,2↑
- 65 år och äldre2025 · %
- 18,5Kommunsnitt 15,1↑
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 814,1Kommunsnitt 435,2↑
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 15,1Kommunsnitt 12,3↑
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 320Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 303↑
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 232Kommunsnitt (approx.) 267↓
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 78,6Kommunsnitt (approx.) 76,7↑
- Arbetslöshet2024 · %
- 7,2Kommunsnitt (approx.) 8,2↓
- Självförsörjning2024 · %
- 67,2Kommunsnitt (approx.) 68,1↓
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 2,7Kommunsnitt (approx.) 3,3↓
- Företagare2024 · %
- 15,1Kommunsnitt (approx.) 8,4↑
- Offentlig sektor2024 · %
- 22,5Kommunsnitt 23,3↓
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 36,8Kommunsnitt 39,0↓
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 48,1Kommunsnitt 36,1↑
- Ensamhushåll2025 · %
- 16,8Kommunsnitt 34,0↓
- Hyresrätt2025 · %
- 2,8Kommunsnitt 45,3↓
- Bostadsrätt2025 · %
- 0,4Kommunsnitt 25,3↓
- Äganderätt2025 · %
- 96,8Kommunsnitt 29,5↑
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 393,7Kommunsnitt 301,3↑
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 10,3Kommunsnitt (approx.) 12,5↓
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 3
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 1Kommunsnitt (approx.) 2↓
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 9Kommunsnitt (approx.) 17↓
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 73,6Kommunsnitt (approx.) 72,0↑
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Socialdemokraterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 32,23
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 66,7
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.