OMRÅDESPROFIL · 0127R007
Visa på kartanHallunda
Botkyrka kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Utländsk bakgrund (86,2 %) hör till de högsta i länet (länssnitt 35,5 %). Eftergymnasial utbildning (31,0 %) hör till de lägsta i länet (länssnitt 54,6 %).
| Mått | Hallunda | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 260 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 86,2 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 31,0 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 35,8 % | 34,5 % |
| Medelålder | 37,7 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Hallunda
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna (S), med 35 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Socialdemokraterna: 35 %
- Sverigedemokraterna: 18 %
- Moderaterna: 14 %
- Vänsterpartiet: 13 %
- Kristdemokraterna: 12 %
- Övriga partier: 5 %
- Centerpartiet: 2 %
- Liberalerna: 1 %
- Miljöpartiet: 1 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 6 094Områdesmedian · kommunen 4 801↑
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 86,2Kommunsnitt 63,0↑
- Utrikes födda2025 · %
- 63,2Kommunsnitt 44,5↑
- Utländska medborgare2025 · %
- 26,7Kommunsnitt 16,4↑
- Medelålder2025 · år
- 37,7Kommunsnitt 38,9↓
- Barn 0–14 år2025 · %
- 20,3Kommunsnitt 18,2↑
- 65 år och äldre2025 · %
- 15,3Kommunsnitt 15,1↑
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 8 896,4Kommunsnitt 435,2↑
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 15,4Kommunsnitt 12,3↑
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 260Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 303↓
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 216Kommunsnitt (approx.) 267↓
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 74,0Kommunsnitt (approx.) 76,7↓
- Arbetslöshet2024 · %
- 10,0Kommunsnitt (approx.) 8,2↑
- Självförsörjning2024 · %
- 63,1Kommunsnitt (approx.) 68,1↓
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 4,0Kommunsnitt (approx.) 3,3↑
- Företagare2024 · %
- 8,9Kommunsnitt (approx.) 8,4↑
- Offentlig sektor2024 · %
- 18,2Kommunsnitt 23,3↓
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 31,0Kommunsnitt 39,0↓
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 35,8Kommunsnitt 36,1↓
- Ensamhushåll2025 · %
- 33,0Kommunsnitt 34,0↓
- Hyresrätt2025 · %
- 2,7Kommunsnitt 45,3↓
- Bostadsrätt2025 · %
- 97,2Kommunsnitt 25,3↑
- Äganderätt2025 · %
- 0,1Kommunsnitt 29,5↓
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 238,1Kommunsnitt 301,3↓
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 15,3Kommunsnitt (approx.) 12,5↑
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 2
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 1Kommunsnitt (approx.) 2↓
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 22Kommunsnitt (approx.) 17↑
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 60,3Kommunsnitt (approx.) 72,0↓
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Socialdemokraterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 32,23
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 66,7
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.