OMRÅDESPROFIL · 0192R005
Visa på kartanNynäshamns stad-östra
Nynäshamn kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Medelålder (50,6 år) hör till de högsta i länet (länssnitt 40,7 år). Barnfamiljer (17,6 %) hör till de lägsta i länet (länssnitt 34,5 %).
| Mått | Nynäshamns stad-östra | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 315 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 20,1 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 35,2 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 17,6 % | 34,5 % |
| Medelålder | 50,6 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Nynäshamns stad-östra
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna (S), med 37 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Socialdemokraterna: 37 %
- Sverigedemokraterna: 23 %
- Moderaterna: 17 %
- Vänsterpartiet: 6 %
- Kristdemokraterna: 6 %
- Miljöpartiet: 4 %
- Liberalerna: 4 %
- Centerpartiet: 4 %
- Övriga partier: 1 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 5 293Områdesmedian · kommunen 3 894↑
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 20,1Kommunsnitt 27,1↓
- Utrikes födda2025 · %
- 15,9Kommunsnitt 21,0↓
- Utländska medborgare2025 · %
- 6,9Kommunsnitt 10,2↓
- Medelålder2025 · år
- 50,6Kommunsnitt 43,2↑
- Barn 0–14 år2025 · %
- 11,4Kommunsnitt 16,9↓
- 65 år och äldre2025 · %
- 36,9Kommunsnitt 23,1↑
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 2 359,8Kommunsnitt 23,5↑
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 3,0Kommunsnitt 5,0↓
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 315Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 318↓
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 208Kommunsnitt (approx.) 263↓
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 79,1Kommunsnitt (approx.) 80,3↓
- Arbetslöshet2024 · %
- 5,4Kommunsnitt (approx.) 5,4↑
- Självförsörjning2024 · %
- 73,7Kommunsnitt (approx.) 73,8↓
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 1,7Kommunsnitt (approx.) 2,1↓
- Företagare2024 · %
- 8,8Kommunsnitt (approx.) 10,2↓
- Offentlig sektor2024 · %
- 25,6Kommunsnitt 24,0↑
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 35,2Kommunsnitt 35,1↑
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 17,6Kommunsnitt 29,2↓
- Ensamhushåll2025 · %
- 54,4Kommunsnitt 39,5↑
- Hyresrätt2025 · %
- 42,0Kommunsnitt 37,2↑
- Bostadsrätt2025 · %
- 43,2Kommunsnitt 22,0↑
- Äganderätt2025 · %
- 14,8Kommunsnitt 40,8↓
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 356,7Kommunsnitt 397,8↓
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 8,7Kommunsnitt (approx.) 9,7↓
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 4
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 1Kommunsnitt (approx.) 2↓
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 11Kommunsnitt (approx.) 13↓
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 84,5Kommunsnitt (approx.) 83,9↑
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Socialdemokraterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 32,18
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 81,1
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.