OMRÅDESPROFIL · 0192R002
Visa på kartanNynäshamns stad-norra
Nynäshamn kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Eftergymnasial utbildning (36,7 %) hör till de lägsta i länet (länssnitt 54,6 %).
| Mått | Nynäshamns stad-norra | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 300 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 33,8 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 36,7 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 25,2 % | 34,5 % |
| Medelålder | 40,7 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Nynäshamns stad-norra
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna (S), med 34 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Socialdemokraterna: 34 %
- Sverigedemokraterna: 25 %
- Moderaterna: 16 %
- Vänsterpartiet: 6 %
- Kristdemokraterna: 5 %
- Miljöpartiet: 4 %
- Centerpartiet: 4 %
- Liberalerna: 4 %
- Övriga partier: 2 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 3 544Områdesmedian · kommunen 3 894↓
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 33,8Kommunsnitt 27,1↑
- Utrikes födda2025 · %
- 27,5Kommunsnitt 21,0↑
- Utländska medborgare2025 · %
- 14,4Kommunsnitt 10,2↑
- Medelålder2025 · år
- 40,7Kommunsnitt 43,2↓
- Barn 0–14 år2025 · %
- 16,6Kommunsnitt 16,9↓
- 65 år och äldre2025 · %
- 19,4Kommunsnitt 23,1↓
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 375,5Kommunsnitt 23,5↑
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 7,3Kommunsnitt 5,0↑
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 300Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 318↓
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 260Kommunsnitt (approx.) 263↓
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 78,1Kommunsnitt (approx.) 80,3↓
- Arbetslöshet2024 · %
- 6,4Kommunsnitt (approx.) 5,4↑
- Självförsörjning2024 · %
- 71,0Kommunsnitt (approx.) 73,8↓
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 2,5Kommunsnitt (approx.) 2,1↑
- Företagare2024 · %
- 7,3Kommunsnitt (approx.) 10,2↓
- Offentlig sektor2024 · %
- 23,0Kommunsnitt 24,0↓
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 36,7Kommunsnitt 35,1↑
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 25,2Kommunsnitt 29,2↓
- Ensamhushåll2025 · %
- 48,4Kommunsnitt 39,5↑
- Hyresrätt2025 · %
- 51,5Kommunsnitt 37,2↑
- Bostadsrätt2025 · %
- 27,5Kommunsnitt 22,0↑
- Äganderätt2025 · %
- 21,0Kommunsnitt 40,8↓
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 310,7Kommunsnitt 397,8↓
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 11,1Kommunsnitt (approx.) 9,7↑
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 3
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 2Kommunsnitt (approx.) 2↑
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 16Kommunsnitt (approx.) 13↑
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 83,0Kommunsnitt (approx.) 83,9↓
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Socialdemokraterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 32,18
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 81,1
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.