OMRÅDESPROFIL · 0191R002
Visa på kartanBjörkbacka-Tilsjö
Sigtuna kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Barnfamiljer (48,3 %) hör till de högsta i länet (länssnitt 34,5 %). Medelålder (36,5 år) hör till de lägsta i länet (länssnitt 40,7 år).
| Mått | Björkbacka-Tilsjö | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 332 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 35,9 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 43,9 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 48,3 % | 34,5 % |
| Medelålder | 36,5 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Björkbacka-Tilsjö
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Moderaterna (M), med 28 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Moderaterna: 28 %
- Sverigedemokraterna: 26 %
- Socialdemokraterna: 18 %
- Kristdemokraterna: 10 %
- Liberalerna: 5 %
- Centerpartiet: 4 %
- Vänsterpartiet: 4 %
- Miljöpartiet: 3 %
- Övriga partier: 2 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 1 685Områdesmedian · kommunen 2 197↓
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 35,9Kommunsnitt 52,5↓
- Utrikes födda2025 · %
- 22,8Kommunsnitt 39,3↓
- Utländska medborgare2025 · %
- 6,0Kommunsnitt 17,6↓
- Medelålder2025 · år
- 36,5Kommunsnitt 38,7↓
- Barn 0–14 år2025 · %
- 22,1Kommunsnitt 19,3↑
- 65 år och äldre2025 · %
- 11,1Kommunsnitt 14,9↓
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 822,8Kommunsnitt 152,4↑
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 5,9Kommunsnitt 11,2↓
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 332Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 317↑
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 371Kommunsnitt (approx.) 293↑
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 80,5Kommunsnitt (approx.) 78,6↑
- Arbetslöshet2024 · %
- 6,6Kommunsnitt (approx.) 6,4↑
- Självförsörjning2024 · %
- 74,3Kommunsnitt (approx.) 71,7↑
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 2,5Kommunsnitt (approx.) 2,7↓
- Företagare2024 · %
- 11,3Kommunsnitt (approx.) 9,1↑
- Offentlig sektor2024 · %
- 20,4Kommunsnitt 18,1↑
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 43,9Kommunsnitt 40,2↑
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 48,3Kommunsnitt 35,1↑
- Ensamhushåll2025 · %
- 29,1Kommunsnitt 34,8↓
- Hyresrätt2025 · %
- 58,6Kommunsnitt 41,9↑
- Bostadsrätt2025 · %
- 8,4Kommunsnitt 29,0↓
- Äganderätt2025 · %
- 33,0Kommunsnitt 29,1↑
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 369,7Kommunsnitt 347,6↑
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 9,9Kommunsnitt (approx.) 11,1↓
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 3
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 1Kommunsnitt (approx.) 1↓
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 14Kommunsnitt (approx.) 17↓
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 84,1Kommunsnitt (approx.) 78,1↑
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Moderaterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 31,83
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 58,3
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.