OMRÅDESPROFIL · 0184R006
Visa på kartanIngenting
Solna kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Barnfamiljer (17,8 %) hör till de lägsta i länet (länssnitt 34,5 %). Medelålder (34,9 år) hör till de lägsta i länet (länssnitt 40,7 år).
| Mått | Ingenting | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 398 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 62,1 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 75,9 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 17,8 % | 34,5 % |
| Medelålder | 34,9 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Ingenting
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna (S), med 29 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Socialdemokraterna: 29 %
- Moderaterna: 21 %
- Sverigedemokraterna: 11 %
- Centerpartiet: 10 %
- Vänsterpartiet: 10 %
- Miljöpartiet: 7 %
- Liberalerna: 7 %
- Kristdemokraterna: 4 %
- Övriga partier: 2 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 6 114Områdesmedian · kommunen 3 621↑
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 62,1Kommunsnitt 45,0↑
- Utrikes födda2025 · %
- 53,3Kommunsnitt 34,3↑
- Utländska medborgare2025 · %
- 39,1Kommunsnitt 16,2↑
- Medelålder2025 · år
- 34,9Kommunsnitt 39,6↓
- Barn 0–14 år2025 · %
- 12,0Kommunsnitt 14,4↓
- 65 år och äldre2025 · %
- 8,6Kommunsnitt 15,8↓
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 9 362,9Kommunsnitt 3 981,8↑
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 4,6Kommunsnitt 6,1↓
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 398Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 406↓
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 354Kommunsnitt (approx.) 386↓
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 69,4Kommunsnitt (approx.) 81,0↓
- Arbetslöshet2024 · %
- 3,1Kommunsnitt (approx.) 3,9↓
- Självförsörjning2024 · %
- 69,1Kommunsnitt (approx.) 77,8↓
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 1,6Kommunsnitt (approx.) 1,8↓
- Företagare2024 · %
- 5,3Kommunsnitt (approx.) 7,4↓
- Offentlig sektor2024 · %
- 22,4Kommunsnitt 21,6↑
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 75,9Kommunsnitt 69,1↑
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 17,8Kommunsnitt 25,0↓
- Ensamhushåll2025 · %
- 51,3Kommunsnitt 46,2↑
- Hyresrätt2025 · %
- 34,2Kommunsnitt 34,7↓
- Bostadsrätt2025 · %
- 52,8Kommunsnitt 62,8↓
- Äganderätt2025 · %
- 13,0Kommunsnitt 2,5↑
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 163,4Kommunsnitt 227,9↓
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 6,3Kommunsnitt (approx.) 5,1↑
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 4
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 0Kommunsnitt (approx.) 0↓
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 15Kommunsnitt (approx.) 9↑
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 87,4Kommunsnitt (approx.) 86,2↑
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Socialdemokraterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 29,70
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- Saknas
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.