OMRÅDESPROFIL · 0182R011
Visa på kartanSaltsjöbaden
Nacka kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Median ekonomisk standard (536 tkr) hör till de högsta i länet (länssnitt 386 tkr). Medelålder (44,8 år) hör till de högsta i länet (länssnitt 40,7 år).
| Mått | Saltsjöbaden | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 536 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 16,6 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 72,5 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 37,0 % | 34,5 % |
| Medelålder | 44,8 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Saltsjöbaden
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Moderaterna (M), med 41 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Moderaterna: 41 %
- Socialdemokraterna: 15 %
- Sverigedemokraterna: 11 %
- Liberalerna: 10 %
- Centerpartiet: 10 %
- Kristdemokraterna: 5 %
- Miljöpartiet: 5 %
- Vänsterpartiet: 2 %
- Övriga partier: 1 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 10 486Områdesmedian · kommunen 5 731↑
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 16,6Kommunsnitt 27,0↓
- Utrikes födda2025 · %
- 13,0Kommunsnitt 20,4↓
- Utländska medborgare2025 · %
- 3,8Kommunsnitt 7,8↓
- Medelålder2025 · år
- 44,8Kommunsnitt 40,1↑
- Barn 0–14 år2025 · %
- 17,4Kommunsnitt 19,1↓
- 65 år och äldre2025 · %
- 26,1Kommunsnitt 17,4↑
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 371,5Kommunsnitt 883,0↓
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 1,4Kommunsnitt 4,1↓
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 537Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 444↑
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 541Kommunsnitt (approx.) 438↑
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 81,3Kommunsnitt (approx.) 83,5↓
- Arbetslöshet2024 · %
- 3,1Kommunsnitt (approx.) 3,7↓
- Självförsörjning2024 · %
- 78,3Kommunsnitt (approx.) 79,6↓
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 1,5Kommunsnitt (approx.) 1,8↓
- Företagare2024 · %
- 21,2Kommunsnitt (approx.) 13,3↑
- Offentlig sektor2024 · %
- 14,6Kommunsnitt 17,7↓
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 72,5Kommunsnitt 63,9↑
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 37,0Kommunsnitt 37,9↓
- Ensamhushåll2025 · %
- 33,4Kommunsnitt 34,5↓
- Hyresrätt2025 · %
- 5,8Kommunsnitt 19,9↓
- Bostadsrätt2025 · %
- 47,1Kommunsnitt 49,9↓
- Äganderätt2025 · %
- 47,1Kommunsnitt 30,2↑
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 410,5Kommunsnitt 309,9↑
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 3,1Kommunsnitt (approx.) 4,7↓
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 5
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 0Kommunsnitt (approx.) 1↓
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 5Kommunsnitt (approx.) 7↓
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 92,9Kommunsnitt (approx.) 88,8↑
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Moderaterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 30,11
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 83,4
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.