OMRÅDESPROFIL · 0136R013

Muskö

Haninge kommun · RegSO 2025

Visa på kartan

Jämfört med Stockholms län

Utländsk bakgrund (9,2 %) hör till de lägsta i länet (länssnitt 35,5 %). Eftergymnasial utbildning (28,8 %) hör till de lägsta i länet (länssnitt 54,6 %).

MåttMusköLänssnitt
Median ekonomisk standard340 tkr386 tkr
Utländsk bakgrund9,2 %35,5 %
Eftergymnasial utbildning28,8 %54,6 %
Barnfamiljer22,4 %34,5 %
Medelålder50,8 år40,7 år

Valresultat 2022 och största parti i Muskö

Största parti i riksdagsvalet 2022 var Sverigedemokraterna (SD), med 29 % av de arealviktade valdagsrösterna.

Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.

  • Sverigedemokraterna: 29 %
  • Socialdemokraterna: 27 %
  • Moderaterna: 21 %
  • Centerpartiet: 6 %
  • Kristdemokraterna: 6 %
  • Vänsterpartiet: 4 %
  • Liberalerna: 3 %
  • Miljöpartiet: 3 %
  • Övriga partier: 1 %
Se största parti per område i hela länet →

Befolkning

Folkmängd2025 · inv.
693Områdesmedian · kommunen 3 264↓
Utländsk bakgrund2025 · %
9,2Kommunsnitt 41,4↓
Utrikes födda2025 · %
7,2Kommunsnitt 30,5↓
Utländska medborgare2025 · %
3,8Kommunsnitt 13,6↓
Medelålder2025 · år
50,8Kommunsnitt 38,5↑
Barn 0–14 år2025 · %
11,8Kommunsnitt 18,8↓
65 år och äldre2025 · %
36,5Kommunsnitt 15,0↑
Befolkningstäthet2025 · inv/km²
5,4Kommunsnitt 46,6↓
Flykting/skydd (grund)2025 · %
0,0Kommunsnitt 7,5↓

Ekonomi & arbete

Median ekonomisk standard2024 · tkr
340Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 326↑
Medellöneinkomst2024 · tkr
229Kommunsnitt (approx.) 301↓
Sysselsättningsgrad2024 · %
79,7Kommunsnitt (approx.) 81,0↓
Arbetslöshet2024 · %
3,2Kommunsnitt (approx.) 5,9↓
Självförsörjning2024 · %
74,4Kommunsnitt (approx.) 74,5↓
Långtidsarbetslöshet2024 · %
1,7Kommunsnitt (approx.) 2,2↓
Företagare2024 · %
13,6Kommunsnitt (approx.) 8,9↑
Offentlig sektor2024 · %
24,1Kommunsnitt 19,8↑

Utbildning

Eftergymnasial utbildning2025 · %
28,8Kommunsnitt 38,3↓

Boende

Hushåll med barn2025 · %
22,4Kommunsnitt 34,8↓
Ensamhushåll2025 · %
37,6Kommunsnitt 36,5↑
Hyresrätt2025 · %
12,4Kommunsnitt 33,3↓
Bostadsrätt2025 · %
0,0Kommunsnitt 34,6↓
Äganderätt2025 · %
87,6Kommunsnitt 32,0↑
Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
578,6Kommunsnitt 321,9↑

Socioekonomi & kontext

Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
9,4Kommunsnitt (approx.) 9,2↑
Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
3
Ekonomiskt bistånd2024 · %
1Kommunsnitt (approx.) 2↓
Låg ekonomisk standard2024 · %
12Kommunsnitt (approx.) 12↑

Val

Valdeltagande 20222022 · %
92,6Kommunsnitt (approx.) 79,0↑
Största parti 20222022 · Index / kategori
Sverigedemokraterna

Kommunvärden

KommunalskattKommun2026 · %
31,28
Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
64,9

Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.

Fler områden i Haninge