OMRÅDESPROFIL · 0136R004
Visa på kartanDalarö
Haninge kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Utländsk bakgrund (10,3 %) hör till de lägsta i länet (länssnitt 35,5 %). Medelålder (48,4 år) hör till de högsta i länet (länssnitt 40,7 år).
| Mått | Dalarö | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 425 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 10,3 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 46,2 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 29,1 % | 34,5 % |
| Medelålder | 48,4 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Dalarö
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Moderaterna (M), med 31 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Moderaterna: 31 %
- Sverigedemokraterna: 22 %
- Socialdemokraterna: 19 %
- Centerpartiet: 6 %
- Kristdemokraterna: 6 %
- Liberalerna: 6 %
- Miljöpartiet: 5 %
- Vänsterpartiet: 4 %
- Övriga partier: 1 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 1 877Områdesmedian · kommunen 3 264↓
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 10,3Kommunsnitt 41,4↓
- Utrikes födda2025 · %
- 7,9Kommunsnitt 30,5↓
- Utländska medborgare2025 · %
- 3,0Kommunsnitt 13,6↓
- Medelålder2025 · år
- 48,4Kommunsnitt 38,5↑
- Barn 0–14 år2025 · %
- 14,4Kommunsnitt 18,8↓
- 65 år och äldre2025 · %
- 32,0Kommunsnitt 15,0↑
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 75,5Kommunsnitt 46,6↑
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 0,4Kommunsnitt 7,5↓
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 425Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 326↑
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 318Kommunsnitt (approx.) 301↑
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 83,7Kommunsnitt (approx.) 81,0↑
- Arbetslöshet2024 · %
- 1,8Kommunsnitt (approx.) 5,9↓
- Självförsörjning2024 · %
- 82,6Kommunsnitt (approx.) 74,5↑
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 1,1Kommunsnitt (approx.) 2,2↓
- Företagare2024 · %
- 19,1Kommunsnitt (approx.) 8,9↑
- Offentlig sektor2024 · %
- 17,7Kommunsnitt 19,8↓
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 46,2Kommunsnitt 38,3↑
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 29,1Kommunsnitt 34,8↓
- Ensamhushåll2025 · %
- 33,3Kommunsnitt 36,5↓
- Hyresrätt2025 · %
- 16,8Kommunsnitt 33,3↓
- Bostadsrätt2025 · %
- 7,8Kommunsnitt 34,6↓
- Äganderätt2025 · %
- 75,4Kommunsnitt 32,0↑
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 437,9Kommunsnitt 321,9↑
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 4,6Kommunsnitt (approx.) 9,2↓
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 4
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 0Kommunsnitt (approx.) 2↓
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 4Kommunsnitt (approx.) 12↓
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 91,9Kommunsnitt (approx.) 79,0↑
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Moderaterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 31,28
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 64,9
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.