OMRÅDESPROFIL · 0180R126

Östra Sankt Göran

Stockholm kommun · RegSO 2025

Visa på kartan

Jämfört med Stockholms län

Barnfamiljer (18,3 %) hör till de lägsta i länet (länssnitt 34,5 %). Eftergymnasial utbildning (76,5 %) hör till de högsta i länet (länssnitt 54,6 %).

MåttÖstra Sankt GöranLänssnitt
Median ekonomisk standard493 tkr386 tkr
Utländsk bakgrund23,8 %35,5 %
Eftergymnasial utbildning76,5 %54,6 %
Barnfamiljer18,3 %34,5 %
Medelålder42,3 år40,7 år

Valresultat 2022 och största parti i Östra Sankt Göran

Största parti i riksdagsvalet 2022 var Moderaterna (M), med 25 % av de arealviktade valdagsrösterna.

Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.

  • Moderaterna: 25 %
  • Socialdemokraterna: 24 %
  • Centerpartiet: 12 %
  • Liberalerna: 10 %
  • Sverigedemokraterna: 10 %
  • Miljöpartiet: 9 %
  • Vänsterpartiet: 6 %
  • Kristdemokraterna: 4 %
  • Övriga partier: 1 %
Se största parti per område i hela länet →

Befolkning

Folkmängd2025 · inv.
16 413Områdesmedian · kommunen 7 018↑
Utländsk bakgrund2025 · %
23,8Kommunsnitt 35,3↓
Utrikes födda2025 · %
18,1Kommunsnitt 26,4↓
Utländska medborgare2025 · %
6,8Kommunsnitt 10,4↓
Medelålder2025 · år
42,3Kommunsnitt 40,2↑
Barn 0–14 år2025 · %
10,4Kommunsnitt 15,4↓
65 år och äldre2025 · %
18,9Kommunsnitt 16,7↑
Befolkningstäthet2025 · inv/km²
28 494,8Kommunsnitt 4 658,2↑
Flykting/skydd (grund)2025 · %
2,2Kommunsnitt 6,7↓

Ekonomi & arbete

Median ekonomisk standard2024 · tkr
493Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 400↑
Medellöneinkomst2024 · tkr
468Kommunsnitt (approx.) 374↑
Sysselsättningsgrad2024 · %
84,8Kommunsnitt (approx.) 79,9↑
Arbetslöshet2024 · %
2,7Kommunsnitt (approx.) 5,4↓
Självförsörjning2024 · %
81,8Kommunsnitt (approx.) 74,3↑
Långtidsarbetslöshet2024 · %
1,7Kommunsnitt (approx.) 2,4↓
Företagare2024 · %
10,9Kommunsnitt (approx.) 10,5↑
Offentlig sektor2024 · %
16,7Kommunsnitt 21,1↓

Utbildning

Eftergymnasial utbildning2025 · %
76,5Kommunsnitt 64,2↑

Boende

Hushåll med barn2025 · %
18,3Kommunsnitt 27,3↓
Ensamhushåll2025 · %
53,0Kommunsnitt 45,6↑
Hyresrätt2025 · %
28,3Kommunsnitt 42,8↓
Bostadsrätt2025 · %
71,7Kommunsnitt 49,3↑
Äganderätt2025 · %
0,0Kommunsnitt 7,9↓
Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
161,5Kommunsnitt 212,1↓

Socioekonomi & kontext

Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
3,5Kommunsnitt (approx.) 7,2↓
Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
4
Ekonomiskt bistånd2024 · %
0Kommunsnitt (approx.) 1↓
Låg ekonomisk standard2024 · %
6Kommunsnitt (approx.) 11↓

Val

Valdeltagande 20222022 · %
90,9Kommunsnitt (approx.) 85,5↑
Största parti 20222022 · Index / kategori
Moderaterna

Kommunvärden

KommunalskattKommun2026 · %
30,55
Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
Saknas

Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.

Fler områden i Stockholm