OMRÅDESPROFIL · 0180R018
Visa på kartanEnskededalen
Stockholm kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Utländsk bakgrund (14,1 %) hör till de lägsta i länet (länssnitt 35,5 %). Eftergymnasial utbildning (75,7 %) hör till de högsta i länet (länssnitt 54,6 %).
| Mått | Enskededalen | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 483 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 14,1 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 75,7 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 38,6 % | 34,5 % |
| Medelålder | 41,0 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Enskededalen
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna (S), med 30 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Socialdemokraterna: 30 %
- Miljöpartiet: 17 %
- Moderaterna: 15 %
- Centerpartiet: 12 %
- Vänsterpartiet: 9 %
- Sverigedemokraterna: 7 %
- Liberalerna: 7 %
- Kristdemokraterna: 2 %
- Övriga partier: 1 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 2 652Områdesmedian · kommunen 7 018↓
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 14,1Kommunsnitt 35,3↓
- Utrikes födda2025 · %
- 10,9Kommunsnitt 26,4↓
- Utländska medborgare2025 · %
- 4,5Kommunsnitt 10,4↓
- Medelålder2025 · år
- 41,0Kommunsnitt 40,2↑
- Barn 0–14 år2025 · %
- 18,2Kommunsnitt 15,4↑
- 65 år och äldre2025 · %
- 18,2Kommunsnitt 16,7↑
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 3 976,0Kommunsnitt 4 658,2↓
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 0,6Kommunsnitt 6,7↓
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 483Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 400↑
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 458Kommunsnitt (approx.) 374↑
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 83,9Kommunsnitt (approx.) 79,9↑
- Arbetslöshet2024 · %
- 2,5Kommunsnitt (approx.) 5,4↓
- Självförsörjning2024 · %
- 79,4Kommunsnitt (approx.) 74,3↑
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 1,0Kommunsnitt (approx.) 2,4↓
- Företagare2024 · %
- 16,2Kommunsnitt (approx.) 10,5↑
- Offentlig sektor2024 · %
- 23,3Kommunsnitt 21,1↑
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 75,7Kommunsnitt 64,2↑
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 38,6Kommunsnitt 27,3↑
- Ensamhushåll2025 · %
- 34,5Kommunsnitt 45,6↓
- Hyresrätt2025 · %
- 22,4Kommunsnitt 42,8↓
- Bostadsrätt2025 · %
- 36,5Kommunsnitt 49,3↓
- Äganderätt2025 · %
- 41,1Kommunsnitt 7,9↑
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 282,1Kommunsnitt 212,1↑
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 3,2Kommunsnitt (approx.) 7,2↓
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 5
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 1Kommunsnitt (approx.) 1↓
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 5Kommunsnitt (approx.) 11↓
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 93,0Kommunsnitt (approx.) 85,5↑
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Socialdemokraterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 30,55
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- Saknas
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.