OMRÅDESPROFIL · 0123R007
Visa på kartanCentrala Söderhöjden
Järfälla kommun · RegSO 2025
Jämfört med Stockholms län
Median ekonomisk standard (213 tkr) hör till de lägsta i länet (länssnitt 386 tkr). Utländsk bakgrund (89,5 %) hör till de högsta i länet (länssnitt 35,5 %).
| Mått | Centrala Söderhöjden | Länssnitt |
|---|---|---|
| Median ekonomisk standard | 213 tkr | 386 tkr |
| Utländsk bakgrund | 89,5 % | 35,5 % |
| Eftergymnasial utbildning | 30,2 % | 54,6 % |
| Barnfamiljer | 34,1 % | 34,5 % |
| Medelålder | 36,6 år | 40,7 år |
Valresultat 2022 och största parti i Centrala Söderhöjden
Största parti i riksdagsvalet 2022 var Socialdemokraterna (S), med 37 % av de arealviktade valdagsrösterna.
Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.
- Socialdemokraterna: 37 %
- Vänsterpartiet: 22 %
- Sverigedemokraterna: 11 %
- Moderaterna: 8 %
- Liberalerna: 5 %
- Övriga partier: 5 %
- Centerpartiet: 4 %
- Kristdemokraterna: 4 %
- Miljöpartiet: 4 %
Befolkning
- Folkmängd2025 · inv.
- 1 099Områdesmedian · kommunen 3 619↓
- Utländsk bakgrund2025 · %
- 89,5Kommunsnitt 52,2↑
- Utrikes födda2025 · %
- 65,8Kommunsnitt 37,0↑
- Utländska medborgare2025 · %
- 20,0Kommunsnitt 13,2↑
- Medelålder2025 · år
- 36,6Kommunsnitt 38,9↓
- Barn 0–14 år2025 · %
- 21,5Kommunsnitt 17,9↑
- 65 år och äldre2025 · %
- 12,5Kommunsnitt 15,9↓
- Befolkningstäthet2025 · inv/km²
- 27 475,0Kommunsnitt 1 430,8↑
- Flykting/skydd (grund)2025 · %
- 33,0Kommunsnitt 13,6↑
Ekonomi & arbete
- Median ekonomisk standard2024 · tkr
- 213Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 340↓
- Medellöneinkomst2024 · tkr
- 187Kommunsnitt (approx.) 313↓
- Sysselsättningsgrad2024 · %
- 62,8Kommunsnitt (approx.) 80,1↓
- Arbetslöshet2024 · %
- 17,7Kommunsnitt (approx.) 6,4↑
- Självförsörjning2024 · %
- 49,5Kommunsnitt (approx.) 73,7↓
- Långtidsarbetslöshet2024 · %
- 5,5Kommunsnitt (approx.) 2,5↑
- Företagare2024 · %
- 4,6Kommunsnitt (approx.) 7,2↓
- Offentlig sektor2024 · %
- 20,6Kommunsnitt 21,3↓
Utbildning
- Eftergymnasial utbildning2025 · %
- 30,2Kommunsnitt 50,7↓
Boende
- Hushåll med barn2025 · %
- 34,1Kommunsnitt 32,7↑
- Ensamhushåll2025 · %
- 32,7Kommunsnitt 38,4↓
- Hyresrätt2025 · %
- 100,0Kommunsnitt 34,1↑
- Bostadsrätt2025 · %
- 0,0Kommunsnitt 41,2↓
- Äganderätt2025 · %
- 0,0Kommunsnitt 24,7↓
- Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
- 182,9Kommunsnitt 317,4↓
Socioekonomi & kontext
- Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
- 23,7Kommunsnitt (approx.) 8,6↑
- Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
- 1
- Ekonomiskt bistånd2024 · %
- 4Kommunsnitt (approx.) 2↑
- Låg ekonomisk standard2024 · %
- 40Kommunsnitt (approx.) 12↑
Val
- Valdeltagande 20222022 · %
- 55,0Kommunsnitt (approx.) 79,7↓
- Största parti 20222022 · Index / kategori
- Socialdemokraterna
Kommunvärden
- KommunalskattKommun2026 · %
- 31,52
- Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
- 65,5
Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.