OMRÅDESPROFIL · 0117R011

Svinninge

Österåker kommun · RegSO 2025

Visa på kartan

Jämfört med Stockholms län

Utländsk bakgrund (16,3 %) hör till de lägsta i länet (länssnitt 35,5 %). Median ekonomisk standard (480 tkr) hör till de högsta i länet (länssnitt 386 tkr).

MåttSvinningeLänssnitt
Median ekonomisk standard480 tkr386 tkr
Utländsk bakgrund16,3 %35,5 %
Eftergymnasial utbildning58,3 %54,6 %
Barnfamiljer46,8 %34,5 %
Medelålder38,4 år40,7 år

Valresultat 2022 och största parti i Svinninge

Största parti i riksdagsvalet 2022 var Moderaterna (M), med 35 % av de arealviktade valdagsrösterna.

Ungefärlig fördelning från valdistrikt till RegSO. Förtidsröster ingår inte; detta är inte ett fullständigt valresultat. Valdeltagande redovisas med RegSO 2020-indelning.

  • Moderaterna: 35 %
  • Socialdemokraterna: 18 %
  • Sverigedemokraterna: 18 %
  • Centerpartiet: 9 %
  • Liberalerna: 8 %
  • Kristdemokraterna: 5 %
  • Miljöpartiet: 5 %
  • Vänsterpartiet: 2 %
  • Övriga partier: 1 %
Se största parti per område i hela länet →

Befolkning

Folkmängd2025 · inv.
3 517Områdesmedian · kommunen 2 792↑
Utländsk bakgrund2025 · %
16,3Kommunsnitt 23,2↓
Utrikes födda2025 · %
13,3Kommunsnitt 18,1↓
Utländska medborgare2025 · %
5,7Kommunsnitt 8,1↓
Medelålder2025 · år
38,4Kommunsnitt 41,3↓
Barn 0–14 år2025 · %
22,1Kommunsnitt 18,6↑
65 år och äldre2025 · %
13,7Kommunsnitt 19,0↓
Befolkningstäthet2025 · inv/km²
299,3Kommunsnitt 90,1↑
Flykting/skydd (grund)2025 · %
1,3Kommunsnitt 3,8↓

Ekonomi & arbete

Median ekonomisk standard2024 · tkr
480Viktat snitt av områdesmedianer · kommunen 398↑
Medellöneinkomst2024 · tkr
487Kommunsnitt (approx.) 363↑
Sysselsättningsgrad2024 · %
86,3Kommunsnitt (approx.) 84,7↑
Arbetslöshet2024 · %
3,2Kommunsnitt (approx.) 3,2↑
Självförsörjning2024 · %
84,1Kommunsnitt (approx.) 79,9↑
Långtidsarbetslöshet2024 · %
1,8Kommunsnitt (approx.) 1,5↑
Företagare2024 · %
20,0Kommunsnitt (approx.) 12,8↑
Offentlig sektor2024 · %
14,2Kommunsnitt 19,6↓

Utbildning

Eftergymnasial utbildning2025 · %
58,3Kommunsnitt 49,7↑

Boende

Hushåll med barn2025 · %
46,8Kommunsnitt 38,2↑
Ensamhushåll2025 · %
20,8Kommunsnitt 31,4↓
Hyresrätt2025 · %
2,8Kommunsnitt 19,1↓
Bostadsrätt2025 · %
11,4Kommunsnitt 22,1↓
Äganderätt2025 · %
85,8Kommunsnitt 58,8↑
Bilar per 1 000 invånare2025 · bilar
501,3Kommunsnitt 427,0↑

Socioekonomi & kontext

Socioekonomiskt index2024 · Index / kategori
3,8Kommunsnitt (approx.) 5,0↓
Områdestyp (SCB)2024 · Index / kategori
4
Ekonomiskt bistånd2024 · %
1Kommunsnitt (approx.) 1↑
Låg ekonomisk standard2024 · %
4Kommunsnitt (approx.) 6↓

Val

Valdeltagande 20222022 · %
94,4Kommunsnitt (approx.) 88,6↑
Största parti 20222022 · Index / kategori
Moderaterna

Kommunvärden

KommunalskattKommun2026 · %
28,93
Trygg utomhus i mörkerKommun2025 · %
86,3

Källa: SCB, Kolada och Polismyndigheten · Underlag hämtat augusti 2026 · År anges per mått. Valdeltagande använder RegSO 2020; partifördelning är ungefärlig.

Fler områden i Österåker